Hlavní / Prevence

Acetylcystein, prášek: návod k použití

Acetylcystein: návod k použití a recenze

Latinský název: Acetylcystein

Kód ATX: R05CB01

Účinná látka: acetylcystein (acetylcystein)

Výrobce: Marbiopharm (Rusko) t

Aktualizace popisu a fotografie: 01.12.2017

Ceny v lékárnách: od 69 rublů.

Acetylcystein je lék, který má mukolytický účinek a používá se k léčbě kašle.

Forma uvolnění a složení

Formy uvolňování léků:

  • Inhalační roztok (20%);
  • Injekční roztok (10%);
  • Prášek pro přípravu perorálního roztoku.

Hlavní účinnou složkou léčiva je acetylcystein.

Farmakologické vlastnosti

Farmakodynamika

Acetylcystein je mukolytický lék, který ředí sputum, zvyšuje jeho objem a usnadňuje separaci. Jeho působení je způsobeno schopností nevázaných sulfhydrylových skupin acetylcysteinu rozbít inter- a intramolekulární disulfidové vazby kyselých mukopolysacharidů obsažených ve sputu. To způsobuje depolymeraci mukoproteinů a snížení viskozity sputa, což v některých případech vyvolává významné zvýšení objemu sputa a vyžaduje aspiraci obsahu průdušek.

Acetylcystein zůstává aktivní při onemocněních s hnisavým sputem a neovlivňuje imunitní systém. Lék zesiluje produkci méně viskózních sialomucinů pohárkovými buňkami, snižuje adhezi bakteriálních mikroorganismů na epiteliálních buňkách lokalizovaných v bronchiální sliznici a také aktivuje slizniční buňky průdušek, které vylučují tajemství, které lyzuje fibrin. Účinek léku na tajemství, které vzniká při zánětlivých onemocněních ORL, je identický.

Léčivo má antioxidační účinek spojený s přítomností skupiny SH, neutralizující elektrofilní oxidační toxiny.

Acetylcystein chrání al-antitrypsin, který je inhibitorem elastázy, před inaktivačním účinkem oxidačního činidla HOCI. Ten je produkován fagocyty aktivními myeloperoxidázou.

Léčivo je také charakterizováno určitým protizánětlivým účinkem v důsledku inhibice tvorby aktivních sloučenin obsahujících kyslík a volných radikálů zodpovědných za vývoj zánětlivého procesu v plicní tkáni.

Farmakokinetika

Acetylcystein je vysoce absorbován. Jeho biologická dostupnost je 10% vzhledem k výraznému účinku prvního průchodu játry. Proces metabolismu spočívá v deacetylaci s tvorbou cysteinu. Maximální koncentrace látky v plazmě je dosažena 1-3 hodiny po požití a stupeň vazby na plazmatické proteiny je 50%.

Poločas acetylcysteinu je asi 1 hodina (u pacientů s cirhózou se toto číslo zvyšuje na 8 hodin). Vylučuje se močí jako neaktivní metabolity (diacetylcystein, anorganické sulfáty). Menší část injikované dávky se vylučuje v nezměněné formě stolicí.

Acetylcystein překonává placentární bariéru a akumuluje se v plodové vodě.

Indikace pro použití

Podle instrukcí se Acetylcystein používá pro onemocnění dýchacího ústrojí a stavů, které jsou doprovázeny tvorbou mukopurulentního a viskózního sputa, včetně:

  • Akutní a chronická bronchitida;
  • Tracheitida způsobená bakteriální nebo virovou infekcí;
  • Bronchiektázy;
  • Bronchiální astma;
  • Sinusitida (pro usnadnění vylučování tajemství);
  • Cystická fibróza (jako součást kombinované terapie);
  • Pneumonie;
  • Atelektáza způsobená okluzí sliznice průdušek.

Lék je také indikován v posttraumatických a pooperačních podmínkách k odstranění viskózních sekrecí z dýchacích cest.

Kontraindikace

  • Peptický vřed a duodenální vřed v akutní fázi;
  • Plicní krvácení;
  • Hemoptysis;
  • Přecitlivělost na léčivo.

Návod k použití acetylcysteinu: metoda a dávkování

Acetylcystein je předepsán pro dospělé a děti od 6 let při 400-600 mg denně (ve 2-3 dávkách).

Děti od 2 do 6 let se doporučuje užívat lék 300-400 mg denně (ve 2-3 dávkách), až 2 roky - 200 mg na knock (ve 2 dávkách).

Acetylcystein ve formě injekčního roztoku je podáván intramuskulárně 1 krát denně, dospělí - 300 mg každý, děti - 150 mg každý.

Lék pro inhalaci používá 2-5 ml po dobu 15-20 minut.

Při nachlazení se lék užívá 5-7 dní. U těžkého onemocnění je délka léčby individuálně stanovena lékařem. Léčba bronchitidy a cystické fibrózy vyžaduje delší užívání léčiva.

Vedlejší účinky

Vedlejší účinky jsou vzácné. V některých případech jsou zaznamenány následující nežádoucí účinky: t

  • Pálení žáhy, nevolnost, zvracení, průjem, pocit plného žaludku;
  • Nosní houby a tinnitus;
  • Kožní vyrážka, svědění, kopřivka, bronchospasmus.

Při použití léku k inhalaci je možné lokální podráždění dýchacích cest a reflexní kašel, mnohem méně - stomatitida nebo rýma.

S mělkým intramuskulárním podáváním se může objevit mírný pocit pálení.

Předávkování

Příznaky předávkování: pálení žáhy, bolest žaludku, nevolnost, zvracení, průjem. V tomto případě se doporučuje symptomatická léčba.

Zvláštní pokyny

Použití acetylcysteinu v těhotenství a během kojení je možné pouze podle přísných indikací.

V případě bronchiálního astmatu a onemocnění nadledvinek, ledvin a jater by měl být lék používán s maximální opatrností.

Mezi užíváním antibiotik a acetylcysteinu byste měli dodržovat interval nejméně 1-2 hodiny.

Neměli byste užívat lék ve stejnou dobu jako antitusika, protože potlačení reflexu kašle, který může vést ke stagnaci sputa.

Podle svědectví léku může být použit u novorozenců pod přísným dohledem lékaře.

Dopad na schopnost řídit motorová vozidla a složité mechanismy

Při řízení a práci s komplexními mechanismy, které vyžadují zvýšenou koncentraci, musí být lék používán s opatrností.

Použití v dětství

Při použití acetylcysteinu u dětí s bronchiálním astmatem by měla být zajištěna pravidelná drenáž sputa. U novorozenců se používá pouze z důležitých důvodů pod přísným dohledem specialisty a v dávce nepřevyšující 10 mg / kg.

Lékové interakce

Acetylcystein je farmakologicky nekompatibilní s roztoky jiných léčiv. Při styku látky s kovy a kaučukem vznikají sulfidy s charakteristickým zápachem.

Když se acetylcystein kombinuje s nitroglycerinem, zvyšuje se vazodilatační účinek posledně uvedeného. Lék také snižuje vstřebávání léčiv patřících do skupiny tetracyklin, cefalosporin nebo penicilin (doporučuje se, aby byly užívány nejdříve 2 hodiny po užití acetylcysteinu).

Analogy

Strukturní analogy acetylcysteinu jsou léky ACC, Acestine, Fluimucil, Mukoneks, N-AC-ratiofarm, Viks Active.

Podmínky skladování

Lék se doporučuje uchovávat v suchém prostředí při teplotě do 30 ° C.

Doba použitelnosti - 3 roky.

Obchodní podmínky lékárny

Je vydáván bez lékařského předpisu.

Recenze acetylcysteinů

Existují různé recenze o acetylcysteinu. Mnozí pacienti reagují pozitivně a potvrzují jeho účinnost. Negativní názory na drogu však také nejsou neobvyklé: pacienti říkají, že jim léčba vůbec nepomohla a museli hledat účinnější prostředky.

Cena acetylcysteinu v lékárnách

Průměrná cena acetylcysteinu v práškové formě pro perorální roztok je 108 раствора195 rublů (dávka 200 mg, 20 sáčků je součástí balení), 95 6 146 rublů (dávka 600 mg, balení 6 až 10 sáčků). 134 rublů (dávka 100 mg, 20 sáčků je součástí balení). Inhalační roztok a injekční roztok nejsou v současné době komerčně dostupné.

Acetylcysteinový prášek

Farmakologický účinek

Mukolytické činidlo je odvozeno od aminokyseliny cysteinu. Má mukolytický účinek, zvyšuje objem sputa, usnadňuje jeho výtok díky přímému vlivu na reologické vlastnosti sputa. Působení acetylcysteinu je spojeno se schopností jeho sulfhydrylových skupin rozbít intra- a intermolekulární disulfidové vazby kyselých mukopolysacharidů sputa, což vede k depolarizaci mukoproteinů a snížení viskozity sputa. Zůstává aktivní v přítomnosti hnisavého sputa.

Zvyšuje vylučování méně viskózních sialomucinů pohárkovými buňkami, snižuje adhezi bakterií k epiteliálním buňkám bronchiální sliznice. Stimuluje slizniční buňky průdušek, jejichž tajemství lyzuje fibrin. Má podobný účinek na tajemství, které vzniká při zánětlivých onemocněních horních cest dýchacích.

Má antioxidační účinek díky schopnosti svých reaktivních sulfhydrylových skupin (SH-skupin) vázat se s oxidačními radikály, a tak je neutralizovat.

Acetylcystein snadno proniká do buňky, je deacetylovaný na L-cystein, ze kterého je syntetizován intracelulární glutathion. Glutathion je vysoce reaktivní tripeptid, silný antioxidant a cytoprotektor, který neutralizuje endogenní a exogenní volné radikály a toxiny. Acetylcystein zabraňuje depleci a přispívá ke zvýšení syntézy intracelulárního glutathionu, který se podílí na redoxních procesech buněk a podporuje detoxifikaci škodlivých látek. To vysvětluje účinek acetylcysteinu jako antidota pro otravu paracetamolem.

Chrání alfa1-antitrypsin (inhibitor elastázy) před inaktivačním účinkem HOCL, oxidačního činidla produkovaného myeloperoxidázou aktivních fagocytů. Má také protizánětlivý účinek (v důsledku potlačení tvorby volných radikálů a aktivních látek obsahujících kyslík zodpovědných za rozvoj zánětu v plicní tkáni).

Farmakokinetika

Při požití se dobře vstřebává z gastrointestinálního traktu. V podstatě jsou vystaveny účinku „prvního průchodu“ játry, což vede ke snížení biologické dostupnosti. Vazba na plazmatické proteiny až do 50% (4 hodiny po požití). Metabolizuje se v játrech a případně ve střevní stěně. V plazmě se stanovuje v nezměněné formě, stejně jako ve formě metabolitů - N-acetylcysteinu, N, N-diacetylcysteinu a cysteinu etheru.

Renální clearance je 30% celkového clearance.

Indikace

Respirační onemocnění a stavy spojené s tvorbou viskózního a mukopurulentního sputa: akutní a chronická bronchitida, tracheitida způsobená bakteriálními a / nebo virovými infekcemi, pneumonie, bronchiektázie, bronchiální astma, atelektáza způsobená blokádou průdušek hlenovou sliznicí, sinusitidou ), cystická fibróza (jako součást kombinované terapie).

Příprava pro bronchoskopii, bronchografie, aspirační drenáž.

Odstranění viskózních sekrecí z dýchacích cest v posttraumatických a pooperačních podmínkách.

Pro praní abscesů, nosních průchodů, čelistních dutin, středního ucha, ošetření píštělí, chirurgického pole při operacích nosní dutiny a procesu mastoidu.

Acetylcystein: návod k použití

Acetylcystein: návod k použití

Acetylcystein je léčivo ve formě bílého prášku s mírně nažloutlým nádechem. Používá se k nachlazení, které je doprovázeno kašlem. Je mukolytický. Podporuje rychlé a účinné ředění sputa stimulací jeho objemu. Významně zjednodušuje odběr sputa z těla. Aktivní v hnisavých onemocněních broncho-plicního systému. Má mírný protizánětlivý účinek. Maximální výkon léku Acetylcystein v krvi je dosažen 3 hodiny po požití.

Forma uvolnění a složení

Je vydáván acetylcysteinum v prášku. Navrženo pro předběžné rozpuštění ve vodě, následované perorálním podáním. V každém balení obsah účinné látky acetylcystein dosahuje 0,2 gramu. Kromě aktivního prvku jsou do léčiva zahrnuty další látky: aspartam, příchuť, monohydrát laktózy, kyselina citrónová, hydrogenuhličitan sodný.

Lepenkové obaly léčiva mohou obsahovat 10 nebo 20 sáčků. Obsahuje údaje o sérii vydání a době platnosti. Uvnitř boxu je manuál s podrobným popisem léku.

Indikace pro použití

Pro takové bolestivé stavy by měl být použit práškový acetylcystein:

  • onemocnění dýchacích orgánů;
  • zvýšená hlenová nebo viskózní konzistence sputa;
  • tracheitida vyvinutá v důsledku infekce vyvolané virovým nebo bakteriálním patogenem;
  • pneumonie;
  • emfyzém;
  • chronická a akutní bronchitida;
  • atelektáza plic, způsobená blokádou plic zátkou sliznice;
  • bronchiektatické onemocnění;
  • bronchiální astma;
  • ORL onemocnění - orgány: sinusitida, otitis, hnisavý, otitis, katarální, sinusitida;
  • cystická fibróza (pouze při provádění komplexní léčby);
  • viskózní obsah v dýchacích cestách, vyplývající z poranění a chirurgických zákroků.

Kontraindikace

Acetylcystein není předepsán pro přecitlivělost na další složky nebo hlavní aktivní prvek. Věk, od kterého je příjem prostředků povolen - 2 roky. Je zakázáno používat během kojení a těhotných žen. Zvýšená opatrnost při užívání se týká lidí s peptickou vředovou chorobou, plicním krvácením, onemocněním nadledvinek, astmatem (možný bronchospasmus), nízkým krevním tlakem, selháním ledvin a jater, fenylketonurií, varixy jícnu.

Dávkování a podávání

Prášek by měl být aplikován po jídle. Obsah jednotlivého sáčku musí být rozpuštěn v půl sklenice teplé vody, důkladně promíchán a ihned vypit. Roztok se nesmí skladovat. Pro dospělé použijte jedno balení obsahující acetylcystein v dávce 200 mg 2x nebo 3x denně. Děti od 2 do 14 let dostávají 1 sáček dvakrát denně. Pro léčbu chronických stavů u dospělých se užívá 2 - 3 balení v 1 nebo 2 dávkách. U dětí ve věku 2 - 14 let je správné dávkování ½ obsahu sáčku třikrát denně. Další léčebný režim pro cystickou fibrózu s acetylcysteinem. Při léčbě tohoto stavu u dětí ve věku 2–6 let se polovina balení používá čtyřikrát denně. Po 6 letech je 1 balení předepsáno 3krát za 24 hodin.

Akutní nekomplikovaná onemocnění vyžadují týdenní léčbu acetylcysteinem. Chronické stavy se dlouhodobě léčí, někdy měsíční.

Vedlejší účinky

Někdy se tyto nežádoucí projevy mohou objevit: vyrážka, alergické reakce, horečnaté stavy, svědění kůže, stomatitida, nevolnost, ospalost, zvracení. Výskyt bronchospasmu je pozorován hlavně u pacientů se zvýšenou bronchiální reaktivitou. V případě náhodného předávkování, pálení žáhy nebo bolesti v žaludku, průjmu, zvracení může dojít.

Zvláštní pokyny

Nedoporučuje se míchat acetylcystein s jinými léky. Při rozpouštění prášku z vaku se používá pouze skleněné nádobí. Rozpouštění neprovádějte v kovových nádobách. Nedovolte, aby se obsah sáčku dostal do kontaktu s pryží, snadno oxidujícími složkami a kyslíkem.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat jmenování léku Acetylcystein u pacientů se zvýšenou pravděpodobností bronchospasmu. V případě jeho vývoje jsou jmenovány bronchodilatátory. Léčivo Acetylcystein je neslučitelné s antibiotiky a proteolytickými enzymy. Pokud je potřeba tyto léky užívat, pak po užití acetylcysteinu musí vydržet nejméně 2 hodiny. Souběžné použití antitusických léčiv ruší účinek acetylcysteinu. Díky silnému potlačení centra kašle se v těle zachová sputum a jeho eliminace je podstatně obtížnější. Musíte vědět, že lék Acetylcystein významně zvyšuje vazodilatační účinek nitroglycerinu a také snižuje škodlivý účinek paracetamolu.

Podmínky skladování

Skladování léku nezpůsobuje potíže. Tašky by měly být skladovány při průměrné teplotě přibližně 25 ° C od dětí na tmavém místě. Doba použitelnosti 2 roky. Dovolená OTC.

Analogy acetylcysteinu

Lék má analoga. Jedná se o ACC, ACC Long, Mucobene, Fluimucil a mnoho dalších.

Cena acetylcysteinu

Acetylcysteinový prášek pro perorální podání 200 mg, 20 ks. - od 637 rublů.

Léčivý přípravek Acetylcysteinový prášek 100 mg 20 ks

Mukolytické činidlo, ředí sputum, zvyšuje jeho objem, usnadňuje separaci sputa.

Účinek souvisí se schopností sulfhydrylových skupin bez acetylcysteinu rozbít intra- a intermolekulární disulfidové vazby kyselých mukopolysacharidů sputa, což vede k depolymeraci mukoproteinů a snížení viskozity sputa (v některých případech to vede k významnému zvýšení objemu sputa, který vyžaduje aspiraci obsahu broncho). Zůstává aktivní v hnisavém sputu. Nemá vliv na imunitu.

Zvyšuje vylučování méně viskózních sialomucinů pohárkovými buňkami, snižuje adhezi bakterií k epiteliálním buňkám bronchiální sliznice. Stimuluje slizniční buňky průdušek, jejichž tajemství lyzuje fibrin.

Má podobný účinek na tajemství, které vzniká při zánětlivých onemocněních horních cest dýchacích.

Má antioxidační účinek díky přítomnosti skupiny SH schopné neutralizovat elektrofilní oxidační toxiny.

Chrání alfa1-antitrypsin (inhibitor elastázy) před inaktivačním účinkem HOCL-oxidantu produkovaného fagocyty aktivovanými myeloperoxidázou.

Má také některé protizánětlivé účinky (v důsledku potlačení tvorby volných radikálů a aktivních látek obsahujících aktivní kyslík zodpovědných za rozvoj zánětu v plicní tkáni).

Absorpce je vysoká, biologická dostupnost je 10% (vzhledem k přítomnosti výrazného účinku "prvního průchodu" játry - deacetylace s tvorbou cysteinu), doba do dosažení - maximální koncentrace (TCmax) v plazmě - 1-3 hodiny po perorálním podání, komunikace s plazmatickými proteiny - 50 %

Poločas (T1 / 2) je asi 1 hodina, cirhóza jater se zvyšuje na 8 hodin, vylučuje se ledvinami jako neaktivní metabolity (anorganické sulfáty, diacetylcystein), nevýznamná část se vylučuje v nezměněné formě stolicí.

Dostane se přes placentární bariéru, hromadí se v plodové vodě.

Poruchy výtoku sputa: bronchitida, tracheitida, bronchiolitida, pneumonie, bronchiektáza, cystická fibróza, plicní absces, plicní emfyzém, laryngotracheitida, bronchiální astma, plicní atelektáza (v důsledku bronchiální blokády hlenem).

Katarální a hnisavý zánět středního ucha, sinusitida, sinusitida (usnadňující vylučování tajemství). Odstranění viskózních / vylučovacích látek z dýchacích cest v posttraumatických a pooperačních podmínkách.

Příprava pro bronchoskopii, bronchografie, aspirační drenáž.

Pro praní abscesů, nosních průchodů, čelistních dutin, středního ucha; léčba píštěle, chirurgické pole při operacích nosní dutiny a procesu mastoidu.

Těhotenství a kojení

V bezpečnostních opatřeních je vzhledem k nedostatečným údajům možné předepisování léku během těhotenství a kojení pouze tehdy, pokud zamýšlený přínos pro matku převyšuje riziko pro plod nebo kojence.

Nevolnost, zvracení, pocit plnosti žaludku, rinorea, ospalost, horečka, stomatitida; alergické reakce (kožní vyrážka, svědění, kopřivka, bronchospasmus (hlavně u pacientů s hyperreaktivitou bronchiale).

Farmaceuticky nekompatibilní s jinými lékovými roztoky.

Při styku s kovy vznikají sulfidy kaučuku s charakteristickým zápachem.

Při souběžném užívání s nitroglycerinem je zvýšen vazodilatační účinek těchto látek; snižuje absorpci léků penicilinu, cefalosporinu, tetracyklinové skupiny (měly by být užívány nejdříve 2 hodiny po užití acetylcysteinu).

Dopad na schopnost řídit trans. St a kožešiny.

Při řízení vozidla nebo potenciálně nebezpečného stroje používejte lék s opatrností.

Na suchém místě při teplotě do 25 ° C.

Acetylcystein

200 mg - sáčky (20) - kartony.
200 mg - sáčky (30) - kartony.

Mukolytické činidlo je odvozeno od aminokyseliny cysteinu. Má mukolytický účinek, zvyšuje objem sputa, usnadňuje jeho výtok díky přímému vlivu na reologické vlastnosti sputa. Působení acetylcysteinu je spojeno se schopností jeho sulfhydrylových skupin rozbít intra- a intermolekulární disulfidové vazby kyselých mukopolysacharidů sputa, což vede k depolarizaci mukoproteinů a snížení viskozity sputa.

Snižuje indukovanou hyperplazii mukoidních buněk, zvyšuje produkci povrchově aktivních sloučenin stimulací pneumocytů typu II, stimuluje mukociliární aktivitu, což vede ke zlepšení mukociliární clearance.

Zůstává aktivní v přítomnosti hnisavého, mukopurulentního a hlenového sputa.

Zvyšuje vylučování méně viskózních sialomucinů pohárkovými buňkami, snižuje adhezi bakterií k epiteliálním buňkám bronchiální sliznice. Stimuluje slizniční buňky průdušek, jejichž tajemství lyzuje fibrin. Má podobný účinek na tajemství, které vzniká při zánětlivých onemocněních horních cest dýchacích.

Má antioxidační účinek díky schopnosti svých reaktivních sulfhydrylových skupin (SH-skupin) vázat se s oxidačními radikály, a tak je neutralizovat.

Acetylcystein snadno proniká do buňky, je deacetylovaný na L-cystein, ze kterého je syntetizován intracelulární glutathion. Glutathion je vysoce reaktivní tripeptid, silný antioxidant a cytoprotektor, který neutralizuje endogenní a exogenní volné radikály a toxiny. Acetylcystein zabraňuje depleci a přispívá ke zvýšení syntézy intracelulárního glutathionu, který se podílí na redoxních procesech buněk a podporuje detoxifikaci škodlivých látek. To vysvětluje účinek acetylcysteinu jako antidota pro otravu paracetamolem.

Chrání alfa1-antitrypsin (inhibitor elastázy) před inaktivačním účinkem HOCL, oxidačního činidla produkovaného myeloperoxidázou aktivních fagocytů. Má také protizánětlivý účinek (v důsledku potlačení tvorby volných radikálů a aktivních látek obsahujících kyslík zodpovědných za rozvoj zánětu v plicní tkáni).

Při požití se dobře vstřebává z gastrointestinálního traktu. V podstatě jsou vystaveny účinku „prvního průchodu“ játry, což vede ke snížení biologické dostupnosti. Vazba na plazmatické proteiny až do 50% (4 hodiny po požití). Metabolizuje se v játrech a případně ve střevní stěně. V plazmě se stanovuje v nezměněné formě, stejně jako ve formě metabolitů - N-acetylcysteinu, N, N-diacetylcysteinu a cysteinu etheru.

Renální clearance je 30% celkového clearance.

Respirační onemocnění a stavy spojené s tvorbou viskózního a mukopurulentního sputa: akutní a chronická bronchitida, tracheitida způsobená bakteriálními a / nebo virovými infekcemi, pneumonie, bronchiektázie, bronchiální astma, atelektáza způsobená blokádou průdušek hlenovou sliznicí, sinusitidou ), cystická fibróza (jako součást kombinované terapie).

Příprava pro bronchoskopii, bronchografie, aspirační drenáž.

Odstranění viskózních sekrecí z dýchacích cest v posttraumatických a pooperačních podmínkách.

Pro praní abscesů, nosních průchodů, čelistních dutin, středního ucha, ošetření píštělí, chirurgického pole při operacích nosní dutiny a procesu mastoidu.

Peptický vřed a duodenální vřed v akutní fázi, hemoptýza, plicní krvácení, období laktace (kojení), děti do 2 let, přecitlivělost na acetylcystein.

Kontraindikace pro použití u dětí mladších 14 let závisí na lékové formě a jsou uvedeny v návodu k použití použitého léčivého přípravku.

Uvnitř dospělých a dětí od 6 let - 200 mg 2-3 krát denně; děti ve věku od 2 do 6 let - 200 mg 2krát denně nebo 100 mg 3krát denně.

Při inhalačním a intratracheálním použití dávky, četnosti použití a trvání trvání kurzu individuálně.

Lokálně - pohřben v externím sluchovém kanálu a nosních průchodech 150-300 mg na 1 proceduru.

Alergické reakce: kopřivka, vyrážka, svědění, angioedém, anafylaktické reakce, otok obličeje.

Na straně nervového systému: bolesti hlavy.

Na straně sluchu a rovnováhy: tinnitus.

Vzhledem k tomu, kardiovaskulární systém: tachykardie, snížení krevního tlaku, krvácení

Na straně dýchacího ústrojí: bronchospasmus, dušnost.

Na straně zažívacího ústrojí: zvracení, průjem, stomatitida, bolest břicha, nevolnost, dyspepsie.

Obecné reakce: pyrexie.

Současné použití acetylcysteinu s antitusiky může zvýšit stagnaci sputa v důsledku potlačení reflexu kašle.

Při současném použití s ​​antibiotiky (včetně tetracyklinu, ampicilinu, amfotericinu B) je možná jejich interakce s thiolovou skupinou acetylcysteinu.

Současné užívání acetylcysteinu a nitroglycerinu může způsobit výrazné snížení krevního tlaku a bolesti hlavy.

Současné užívání acetylcysteinu a karbamazepinu může být doprovázeno snížením koncentrace karbamazepinu na subterapeutickou úroveň.

Acetylcystein eliminuje toxické účinky paracetamolu.

Acetylcystein může ovlivnit výsledky kolorimetrického stanovení salicylátů.

Acetylcystein může ovlivnit výsledky analýzy ketonů v moči.

Používejte s opatrností u následujících onemocnění a stavů: žaludeční vřed a dvanáctníkový vřed v anamnéze; bronchiální astma, jaterní a / nebo renální selhání; intolerance histaminu (je třeba se vyvarovat dlouhodobého užívání, protože acetylcystein ovlivňuje metabolismus histaminu a může vést k příznakům intolerance, jako je bolest hlavy, vasomotorická rýma, svědění); křečové žíly jícnu; onemocnění nadledvinek; arteriální hypertenze.

Při použití acetylcysteinu u pacientů s bronchiálním astmatem je nutné zajistit drenáž sputa.

Mezi příjmem acetylcysteinu a antibiotik by měl být sledován interval 1-2 hodin.

Mělo by přesně odpovídat způsobu podání a použité dávkové formě.

Pokud je to nutné, má se během těhotenství pečlivě zvážit očekávaný přínos léčby pro matku a možné riziko pro plod.

Kontraindikováno během kojení (kojení).

Při použití acetylcysteinu u pacientů s bronchiálním astmatem je nutné zajistit drenáž sputa. U novorozenců se používají pouze z důležitých důvodů při dávce 10 mg / kg pod přísným dohledem lékaře.

Uvnitř dětí od 6 let - 200 mg 2-3 krát denně; děti ve věku od 2 do 6 let - 200 mg 2krát denně nebo 100 mg 3krát denně, až 2 roky - 100 mg 2krát denně.

Návod k použití práškového acetylcysteinu

Analogy:

ACC, Fluimucil, Acecelex, Acezone, Acezemed

prášek bílý nebo téměř bílý. Je povolen nažloutlý odstín.

Dávková forma: prášek pro přípravu perorálního roztoku.

každé balení obsahuje

acetylcystein (N-acetyl-L-cystein) - 0,2 g;

Příchuť "Lemon PX1548", aspartam, monohydrát laktózy.

léky používané pro kašel a katarální onemocnění. Mukolytika.

Farmakodynamika

Mukolytické činidlo, ředí sputum, zvyšuje jeho objem, usnadňuje separaci sputa. Účinek souvisí se schopností sulfhydrylových skupin bez acetylcysteinu rozbít intra- a intermolekulární disulfidové vazby kyselých mukopolysacharidů sputa, což vede k depolymeraci mukoproteinů a snížení viskozity sputa (v některých případech to vede k významnému zvýšení objemu sputa, který vyžaduje aspiraci obsahu broncho). Zůstává aktivní v hnisavém sputu. Nemá vliv na imunitu. Zvyšuje vylučování méně viskózních sialomucinů pohárkovými buňkami, snižuje adhezi bakterií k epiteliálním buňkám bronchiální sliznice. Stimuluje slizniční buňky průdušek, jejichž tajemství lyzuje fibrin. Má podobný účinek na tajemství, které vzniká při zánětlivých onemocněních horních cest dýchacích. Má antioxidační účinek díky přítomnosti skupiny SH schopné neutralizovat elektrofilní oxidační toxiny. Chrání alfa1-antitrypsin (inhibitor elastázy) před inaktivačním účinkem HC1, oxidačního činidla produkovaného myeloperoxidázou aktivních fagocytů. Má také některé protizánětlivé účinky (v důsledku potlačení tvorby volných radikálů a aktivních látek obsahujících aktivní kyslík zodpovědných za rozvoj zánětu v plicní tkáni).

Farmakokinetika

Absorpce je vysoká. Biologická dostupnost - 10%. Doba dosažení maximální plazmatické koncentrace je 1 až 3 hodiny, komunikace s plazmatickými proteiny je 50%. Dostane se přes placentární bariéru, hromadí se v plodové vodě. Metabolizovaný v játrech (má účinek "prvního průchodu" játry - deacetylace s tvorbou cysteinu). Poločas asi 1 hodiny, se selháním jater se zvyšuje na 8 hodin, vylučuje se ledvinami jako neaktivní metabolity (anorganické sulfáty, diacetylcystein), malá část se vylučuje v nezměněné formě stolicí.

Indikace pro použití

Nemoci dýchacího ústrojí a stav, doprovázené tvorbou viskózního a mukopurulentního sputa:

  • akutní a chronická bronchitida;
  • tracheitida způsobená bakteriální a / nebo virovou infekcí;
  • pneumonie;
  • bronchiektázii;
  • bronchiální astma;
  • emfyzém;
  • atelektáza plic (v důsledku blokování průdušek sliznicí);
  • Katarální a hnisavý zánět středního ucha, sinusitida, sinusitida (usnadňující vylučování tajemství);
  • Cystická fibróza (jako součást kombinované terapie);
  • Odstranění viskózních sekrecí z dýchacích cest v posttraumatických a pooperačních podmínkách.

Dávkování a podávání

Uvnitř, po jídle.

Obsah sáčku se rozpustí ve 100 ml (1/2 šálku) teplé pitné vody, dobře se promíchá a vypije se ihned po přípravě.

Dospělí - 1 balení (200 mg acetylcysteinu) 2-3krát denně, pro děti 2-14 let - 1 balení (200 mg acetylcysteinu) 2x denně.

U chronických onemocnění: dospělí - 2-3 balení (400-600 mg / den acetylcysteinu) v 1-2 dávkách; Děti 2-14 let - 1/2 balení (100 mg acetylcysteinu) 3krát denně.

S cystickou fibrózou - děti ve věku 2-6 let - 1/2 balení (100 mg acetylcysteinu) 4 krát denně, starší než 6 let - 1 balení (200 mg acetylcysteinu) 3krát denně.

Průběh léčby akutních nekomplikovaných onemocnění je 5-7 dnů. Léčba chronických onemocnění tráví dlouhou dobu nebo několikaměsíční kurzy.

Vedlejší účinky

Z trávicího systému: vzácně - nevolnost, zvracení, pocit plnosti v žaludku, stomatitida.

Alergické reakce: vzácně - kožní vyrážka, svědění, kopřivka, bronchospasmus (hlavně u pacientů s bronchiální hyperreaktivitou).

Ostatní: vzácně - ospalost, horečka.

Kontraindikace

  • Přecitlivělost na acetylcystein, t
  • děti do 2 let
  • těhotenství
  • období laktace.

S opatrností: žaludeční vřed a duodenální vřed (v akutní fázi), křečové žíly jícnu, hemoptýza, plicní krvácení, fenylketonurie (obsahuje aspartam), astma bronchiální (riziko vzniku bronchospasmu), onemocnění nadledvinek, selhání jater a / nebo ledvin hypotenzi.

průjem, pálení žáhy, nevolnost, zvracení, bolest žaludku.

Pokud se objeví příznaky předávkování, poraďte se s lékařem.

Nemíchejte lék s jinými léky. Při práci s lékem je nutné použít sklo, vyhnout se kontaktu s kovy a pryží (sulfidy s charakteristickým zápachem jsou možné), kyslík a snadno oxidující látky.

Přípravek by měl být používán s opatrností u osob náchylných k bronchospasmu (s nástupem bronchospazmu, předepisováním bronchodilatancií). U pacientů s broncho-obstrukčním syndromem je nutné kombinovat s bronchodilatátory. Při použití acetylcysteinu u pacientů s bronchiálním astmatem je nutné zajistit drenáž sputa.

Interakce s jinými léky

Acetylcystein zvyšuje (vzájemně) účinek bronchodilatátorů. Acetylcystein je farmaceuticky nekompatibilní s antibiotiky (cefalosporiny, peniciliny, erythromycin, tetracykliny), proteolytickými enzymy. Snižuje jejich vstřebávání, proto by neměly být užívány dříve než 2 hodiny po užití acetylcysteinu. Míchání roztoků acetylcysteinu s roztoky antibiotik a proteolytických enzymů může způsobit inaktivaci léčiva. Současné použití acetylcysteinu s antitusiky může zvýšit stagnaci sputa v důsledku potlačení reflexu kašle. Zvyšuje vazodilatační účinek nitroglycerinu. Acetylcystein snižuje hepatotoxický účinek paracetamolu.

Skladovat na místě chráněném před vlhkostí a světlem při teplotě do 25 ° C.

Uchovávejte mimo dosah dětí.

Doba použitelnosti - 2 roky.

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.

Na 3 g (0,2 g acetylcysteinu) v balení. Na 10 nebo 20 balení v balení č. 10 a č. 20.

Acetylcystein - co to je, forma léku, návod k použití, indikace a složení

Léčivo ze skupiny mukolytických, antitusických léčiv Acetylcystein se používá pro farmakologickou léčbu zánětlivých onemocnění průdušek. Tento lék patří do skupiny vykašlávacích léků. Naučte se z návodu k použití acetylcysteinu acetylcystein - co to je, zejména použití pro různé formy uvolňování: tablety, kapky, roztoky pro inhalaci.

Léčivo acetylcystein

Mukolytický lék přispívá k ředění a zvýšení sputa, což usnadňuje separaci hlenu. Účinek je spojen se schopností volných sulfhydrylových skupin hlavní účinné složky rozbít dvojné sulfidové vazby mukopolysacharidů sputa a aminokyselin. Lék si zachovává svou aktivitu jak v katarálním, tak v hnisavém sputu. Žádný vliv na imunitu.

Podobný účinek léčiva má také tajemství, které vzniká během zánětlivých lézí sliznice horních cest dýchacích. Léčivo má antioxidační účinek, který je způsoben přítomností sulfátové skupiny s disulfidovými vazbami (specifické antidotum), které mohou snížit koncentraci elektrofilních oxidačních toxinů, snižuje viskozitu hlenu. Léčivo má mukolytické a protizánětlivé účinky.

Farmaceutická kompozice léčiva závisí na formě léčiva. Rozdíly ve složení vzhledem k nutnosti použít lék na různých orgánech a tkáních, které se liší strukturou, schopností absorbovat lék. Kromě toho je u některých typů infekčních onemocnění nezbytné použití různých forem léčiva.

Acetylcystein - 200 mg;

Další složky: kyselina askorbová - 30 mg, bezvodý uhličitan sodný - 93, hydrogenuhličitan sodný - 894 mg, dehydratovaná kyselina citrónová - 998, sorbitol - 695 mg, makrogol 6000 - 70, citrát sodný - 500 mg, sacharinát sodný - 5 mg, aromata - 20 mg.

Acetylcystein - 20 mg; sterilní čištěná voda - 50 ml, hydrogenuhličitan sodný - 15 mg.

Prášek pro přípravu roztoku

n-acetyl-l-cystein - 20 mg; další složky: aspartam - 20 mg; monohydrát laktózy - 40 mg.

Inhalační roztok

n-acetylcystein - 200 mg.

Formulář vydání

Léčivo je dostupné ve formě kapslí, tablet a roztoků. Farmaceutická rozmanitost je způsobena potřebou plně ovlivnit orgány postižené zánětlivým procesem. ACC je k dispozici v následujících formách:

  • granule pro roztok a suspenzi;
  • intravenózní roztok;
  • acetylcystein pro inhalaci 20%;
  • kapky pro místní použití.

Indikace pro použití

Lék je předepisován pro zánětlivé patologické procesy dýchacích a sluchových orgánů, stavy, které jsou doprovázeny tvorbou sputa viskózní struktury, mukopurulentního charakteru:

  • chronická bronchitida,
  • tracheitida;
  • pneumonie různých etiologií;
  • bronchiální astma;
  • emfyzém;
  • atelektáza;
  • katarální, hnisavý otitis media;
  • cystická fibróza.

Acetylcysteinové instrukce

Acetylcystein je předepisován pro farmakologickou léčbu zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích v různých dávkových formách a dávkách. Volba formy léku závisí na závažnosti onemocnění, lokalizaci zdroje infekce, věku pacienta a přítomnosti průvodních onemocnění. Kromě toho, pokud jsou během léčby vedlejší účinky, je třeba zvážit jinou formu léčby s nižší dávkou.

Pro inhalaci

Pro aerosolovou terapii ve specializovaných zařízeních nastříkejte 20-30 ml 10% nebo 5-7 ml 20% roztoku. Doba inhalace je 10-20 minut; frekvence - od 2 do 5 p./den. Při léčení léků pro akutní stav nouze by průměrná doba trvání inhalace měla být nejméně 5-10 dnů; v případě potřeby se léčba prodlužuje na šest měsíců.

Pro orální podání se obsah sáčku rozpustí ve sklenici teplé vody, důkladně se promíchá a opije se po přípravě roztoku, nejlépe 20-30 minut po jídle:

  • dospělí - 1 balení 2-3 p. / den;
  • Děti 2-14 let - 1 balíček 2 p. / Den.
  • při chronických patologiích: dospělí - 2-3 balení v 1-2 dávkách; Děti 2-14 let - 1/2 balíček 3 p / den.

Místní aplikace

Pro lokální použití při chronických a akutních zánětlivých onemocněních sliznice středního ucha, ušní bubínek, použijte kapky následujícím způsobem:

  • dospělí s otitis media - 2-3 kapky v postiženém uchu, 3-4 p / den;
  • dospělí s hnisavou otitidou - 5-6 kapek, 3-4 p./den;
  • malé děti (od 1 roku do 6 let) - 1-2 kapky 2 p./den;
  • starší děti (od 6 let) - 1-2 kapky 3-4 p. / den.

Acetylcystein pro děti od 6 do 14 let je předepsán 150 mg 1-2 krát denně pro bronchitidu a pneumonii ke snížení viskozity sputa. Děti mladší 6 let mají užívat lék perorálně; děti mladší než 1 rok intravenózního podání acetylcysteinu by měly být prováděny pouze pro nouzové indikace v ústavní léčbě. Pokud existují indikace pro léčbu léky, denní dávka léku by neměla překročit 50 mg.

Acetylcystein: návod k použití

Acetylcystein: návod k použití

Acetylcystein je léčivo ve formě bílého prášku s mírně nažloutlým nádechem. Používá se k nachlazení, které je doprovázeno kašlem. Je mukolytický. Podporuje rychlé a účinné ředění sputa stimulací jeho objemu. Významně zjednodušuje odběr sputa z těla. Aktivní v hnisavých onemocněních broncho-plicního systému. Má mírný protizánětlivý účinek. Maximální výkon léku Acetylcystein v krvi je dosažen 3 hodiny po požití.

Forma uvolnění a složení

Je vydáván acetylcysteinum v prášku. Navrženo pro předběžné rozpuštění ve vodě, následované perorálním podáním. V každém balení obsah účinné látky acetylcystein dosahuje 0,2 gramu. Kromě aktivního prvku jsou do léčiva zahrnuty další látky: aspartam, příchuť, monohydrát laktózy, kyselina citrónová, hydrogenuhličitan sodný.

Lepenkové obaly léčiva mohou obsahovat 10 nebo 20 sáčků. Obsahuje údaje o sérii vydání a době platnosti. Uvnitř boxu je manuál s podrobným popisem léku.

Indikace pro použití

Pro takové bolestivé stavy by měl být použit práškový acetylcystein:

  • onemocnění dýchacích orgánů;
  • zvýšená hlenová nebo viskózní konzistence sputa;
  • tracheitida vyvinutá v důsledku infekce vyvolané virovým nebo bakteriálním patogenem;
  • pneumonie;
  • emfyzém;
  • chronická a akutní bronchitida;
  • atelektáza plic, způsobená blokádou plic zátkou sliznice;
  • bronchiektatické onemocnění;
  • bronchiální astma;
  • ORL onemocnění - orgány: sinusitida, otitis, hnisavý, otitis, katarální, sinusitida;
  • cystická fibróza (pouze při provádění komplexní léčby);
  • viskózní obsah v dýchacích cestách, vyplývající z poranění a chirurgických zákroků.

Kontraindikace

Acetylcystein není předepsán pro přecitlivělost na další složky nebo hlavní aktivní prvek. Věk, od kterého je příjem prostředků povolen - 2 roky. Je zakázáno používat během kojení a těhotných žen. Zvýšená opatrnost při užívání se týká lidí s peptickou vředovou chorobou, plicním krvácením, onemocněním nadledvinek, astmatem (možný bronchospasmus), nízkým krevním tlakem, selháním ledvin a jater, fenylketonurií, varixy jícnu.

Dávkování a podávání

Prášek by měl být aplikován po jídle. Obsah jednotlivého sáčku musí být rozpuštěn v půl sklenice teplé vody, důkladně promíchán a ihned vypit. Roztok se nesmí skladovat. Pro dospělé použijte jedno balení obsahující acetylcystein v dávce 200 mg 2x nebo 3x denně. Děti od 2 do 14 let dostávají 1 sáček dvakrát denně. Pro léčbu chronických stavů u dospělých se užívá 2 - 3 balení v 1 nebo 2 dávkách. U dětí ve věku 2 - 14 let je správné dávkování ½ obsahu sáčku třikrát denně. Další léčebný režim pro cystickou fibrózu s acetylcysteinem. Při léčbě tohoto stavu u dětí ve věku 2–6 let se polovina balení používá čtyřikrát denně. Po 6 letech je 1 balení předepsáno 3krát za 24 hodin.

Akutní nekomplikovaná onemocnění vyžadují týdenní léčbu acetylcysteinem. Chronické stavy se dlouhodobě léčí, někdy měsíční.

Vedlejší účinky

Někdy se tyto nežádoucí projevy mohou objevit: vyrážka, alergické reakce, horečnaté stavy, svědění kůže, stomatitida, nevolnost, ospalost, zvracení. Výskyt bronchospasmu je pozorován hlavně u pacientů se zvýšenou bronchiální reaktivitou. V případě náhodného předávkování, pálení žáhy nebo bolesti v žaludku, průjmu, zvracení může dojít.

Zvláštní pokyny

Nedoporučuje se míchat acetylcystein s jinými léky. Při rozpouštění prášku z vaku se používá pouze skleněné nádobí. Rozpouštění neprovádějte v kovových nádobách. Nedovolte, aby se obsah sáčku dostal do kontaktu s pryží, snadno oxidujícími složkami a kyslíkem.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat jmenování léku Acetylcystein u pacientů se zvýšenou pravděpodobností bronchospasmu. V případě jeho vývoje jsou jmenovány bronchodilatátory. Léčivo Acetylcystein je neslučitelné s antibiotiky a proteolytickými enzymy. Pokud je potřeba tyto léky užívat, pak po užití acetylcysteinu musí vydržet nejméně 2 hodiny. Souběžné použití antitusických léčiv ruší účinek acetylcysteinu. Díky silnému potlačení centra kašle se v těle zachová sputum a jeho eliminace je podstatně obtížnější. Musíte vědět, že lék Acetylcystein významně zvyšuje vazodilatační účinek nitroglycerinu a také snižuje škodlivý účinek paracetamolu.

Podmínky skladování

Skladování léku nezpůsobuje potíže. Tašky by měly být skladovány při průměrné teplotě přibližně 25 ° C od dětí na tmavém místě. Doba použitelnosti 2 roky. Dovolená OTC.

Analogy acetylcysteinu

Lék má analoga. Jedná se o ACC, ACC Long, Mucobene, Fluimucil a mnoho dalších.

Cena acetylcysteinu

Acetylcysteinový prášek pro perorální podání 200 mg, 20 ks. - od 637 rublů.

Návod k použití léků, analogů, recenzí

Pokyny od pills.rf

Hlavní menu

Pouze nejaktuálnější oficiální pokyny pro užívání léků! Pokyny pro drogy na našich stránkách jsou publikovány v nezměněné podobě, ve které jsou připojeny k lékům.

Acetylcysteinový prášek "Marbiopharm"

NÁVOD K POUŽITÍ LÉČIVÉHO PROSTŘEDKU PRO APLIKACI LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU Acetylcystein

Registrační číslo: LP 000623-071116
Obchodní název: Acetylcystein
Mezinárodní nevlastnící název nebo název seskupení: Acetylcystein
Dávková forma: prášek pro přípravu perorálního roztoku

Složení pro jeden balíček:
acetylcystein - 0,100 g nebo 0,200
Pomocné látky: kyselina askorbová - 0,025 g, sorbitol (sorbitol) - 0,7527 g nebo 0,6507 g, pomerančová příchuť (příchuť potravin „oranžová“) - 0,1 g, aspartam - 0,02 g.

Popis: bílé granule se žlutavým nádechem. Když se obsah jednoho balení rozpustí v 80 ml teplé vody, vytvoří se během 5 minut za míchání opalescentní roztok se slabě nažloutlým nádechem s oranžovým zápachem.

Farmakoterapeutická skupina: vykašlávací (mukolytické) činidlo

Kód ATX: [R05CB01]

Farmakologické vlastnosti

Farmakodynamika. Přítomnost sulfhydrylových skupin ve struktuře acetylcysteinu přispívá k lámání disulfidových vazeb kyselých mukopolysacharidů sputa, což vede ke snížení viskozity hlenu. Má mukolytický účinek, usnadňuje vypouštění sputu v důsledku přímého vlivu na reologické vlastnosti sputa. Léčivo si zachovává aktivitu v přítomnosti hnisavého sputa.
S profylaktickým použitím acetylcysteinu bylo pozorováno snížení četnosti a závažnosti exacerbací u pacientů s chronickou bronchitidou a cystickou fibrózou.
Farmakokinetika. Acetylcystein se rychle absorbuje požitím, ale vzhledem k vysokému účinku „prvního průchodu“ játry (deacetylace s tvorbou cysteinu) je jeho biologická dostupnost asi 10%.
Po perorálním podání je maximální plazmatické koncentrace dosaženo po 1-3 hodinách, 50% jeho množství je vázáno na plazmatické proteiny. Lék proniká placentární bariérou, hromadí se v plodové vodě. Jeho poločas je 1 hodina, s cirhózou jater, zvyšuje se na 8 hodin.
Acetylcystein je odvozen hlavně ledvinami ve formě neaktivních metabolitů (anorganické sulfáty, diacetylcystein), jeho malá část se vylučuje nezměněné střevem.

Indikace pro použití

- onemocnění dýchacího ústrojí, doprovázená tvorbou viskózního sputa, které je obtížné oddělit;
- akutní a chronická bronchitida;
- obstrukční bronchitida;
- laryngotracheitida;
- pneumonie;
- bronchiektázii, astma bronchiální, bronchiolitidu, cystickou fibrózu;
- akutní a chronická sinusitida, zánět středního ucha (otitis media);
- chronické obstrukční plicní onemocnění (CHOPN);
- plicní absces.

Kontraindikace

- přecitlivělost na acetylcystein nebo jiné složky léčiva;
- děti do 2 let;
- těhotenství a kojení;
- fenylketonurii;
- intolerance fruktózy, protože léčivo obsahuje sorbitol;
- peptický vřed žaludku a dvanáctníku v akutním stadiu;
- hemoptýza, plicní krvácení.

S péčí

- žaludeční vřed a duodenální vřed v anamnéze;
- křečové žíly jícnu;
- onemocnění nadledvinek;
- selhání jater a / nebo ledvin;
- nesnášenlivost vůči histaminu (acetylcystein ovlivňuje metabolismus histaminu a může vést k příznakům intolerance, jako je bolest hlavy, vasomotorická rýma, svědění);
- bronchiální astma;
- arteriální hypotenze.

Užívání během těhotenství a během kojení

Z bezpečnostních důvodů je vzhledem k nedostatečným údajům během těhotenství a laktace užívání přípravku kontraindikováno.

Dávkování a podávání

Uvnitř Granule se rozpustí v 1/3 sklenici vody.
Dospělí a dospívající nad 14 let - 200 mg 2-3 krát denně (400-600 mg denně).
Děti od 2 do 6 let - 100 mg 2-3krát denně (200-300 mg denně). Děti od 6 do 14 let - 200 mg 2x denně nebo 3x denně 100 mg (300-400 mg denně).
Při chronických onemocněních po dobu několika týdnů:
dospělí a dospívající nad 14 let - 400-600 mg / den ve 1-2 dávkách; děti ve věku 2-14 let - 100 mg 3x denně (300 mg, denně).
Pro cystickou fibrózu:
děti od 2 do 6 let - 100 mg 4krát denně (400 mg denně);
děti starší 6 let - 200 mg 3x denně (600 mg denně).
Trvání terapie je stanoveno individuálně (nejvýše 10 dnů v případě akutních onemocnění, při chronických onemocněních - do několika měsíců na doporučení lékaře). U pacientů starších 65 let používejte minimální účinnou dávku.

Vedlejší účinky

Frekvence nežádoucích účinků je klasifikována podle doporučení Světové zdravotnické organizace:
velmi často: ≥ 1/10 (> 10%);
často: ≥ 1/100 až 1% a 0,1% a 0,01% a

Acetylcysteine ​​Sedico - oficiální návod k použití

POKYNY
na léčebné použití léčiva

Registrační číslo:

Obchodní název léku: Sedico Acetylcysteine

Mezinárodní nechráněný název:

Chemický název: N-acetyl-L-cystein

Forma dávkování:

Složení:

Popis: prášek: - granule bílé až téměř bílé barvy s vůní citronu.

Farmakoterapeutická skupina: t

ATC kód: R05СВ01

Farmakologické vlastnosti

Farmakodynamika
Acetylcystein tenký hlen. Přítomnost sulfhydrylových skupin ve struktuře acetylcysteinu přispívá k narušení disulfidových vazeb kyselých mukopolysacharidů sputa, což vede k depolarizaci mukoproteinů a ke snížení viskozity hlenu. Léčivo si zachovává aktivitu v přítomnosti hnisavého sputa.

S profylaktickým použitím acetylcysteinu bylo pozorováno snížení četnosti a závažnosti exacerbací u pacientů s chronickou bronchitidou a cystickou fibrózou. Ochranný mechanismus acetylcysteinu je založen na schopnosti jeho reaktivních sulfhydrylových skupin vázat chemické radikály.

Farmakokinetika
Acetylcystein se rychle a téměř úplně vstřebává z gastrointestinálního traktu. Vzhledem k vysokému účinku „prvního průchodu“ játry je biologická dostupnost acetylcysteinu přibližně 10%. Maximální koncentrace léčiva v krevní plazmě se dosáhne 1-3 hodiny po požití. Vazba plazmatických proteinů na acetylcystein je asi 50%. Acetylcystein je vylučován z těla hlavně ledvinami ve formě neaktivních metabolitů (anorganické sulfáty, diacetylcystein). Malá část vyčnívá beze změny výkaly. Poločas acetylcysteinu je asi 1 hodina. Porucha funkce jater vede ke zvýšení poločasu léku na 8 hodin.

Acetylcystein proniká placentární bariérou a nachází se v plodové vodě.

Indikace pro použití:

  • onemocnění dýchacího ústrojí, doprovázená zvýšenou tvorbou viskózního, obtížně oddělitelného sputa: akutní a chronická bronchitida, pneumonie. bronchiektázie, obstrukční bronchitida, bronchiální astma, cystická fibróza;
  • laryngitida, akutní a chronická sinusitida;
  • otitis media

Profylakticky předepsaný acetylcystein k prevenci komplikací při operacích dýchacích orgánů i po intratracheální anestezii.

Kontraindikace:

  • Přecitlivělost na acetylcystein nebo jiné části léčiva.
  • Peptický vřed a duodenální vřed v akutním stadiu.
  • Těhotenství, období laktace, věk dítěte do 2 let.

Léčivo by mělo být používáno s opatrností u pacientů náchylných k plicnímu krvácení, hemoptýze, stejně jako u pacientů s onemocněním jater, ledvin, dysfunkcí nadledvinek, křečových žil jícnu a arteriální hypertenze.

Pacientům s astmatem a obstrukční bronchitidou je třeba předepisovat acetylcystein s opatrností (je nutné systematické sledování průchodnosti průdušek).

Dávkování a podávání
Lék by měl být užíván po jídle, rozpuštění obsahu balení v polovině sklenice vody.

Děti od 2 do 6 let: 0,5 balení 2-3 krát denně.

Děti od 6 do 14 let: 0,5 balení 3krát denně nebo 1 balení 2x denně.

Děti starší 14 let a dospělí: 1 balíček 3krát denně.

Délka léčby je stanovena individuálně. U akutních onemocnění je doba trvání léčby 5 až 7 dnů.

Při chronické bronchitidě a cystické fibróze by měl být lék užíván delší dobu (několik týdnů).

Vedlejší účinky
Ve vzácných případech se vyskytují: bolesti hlavy, zánět sliznice úst (stomatitida), tinnitus, ospalost. Je to velmi vzácné - průjem, zvracení, pálení žáhy, nevolnost, pocit plnosti v žaludku. V ojedinělých případech jsou pozorovány alergické reakce, jako je bronchospasmus (zejména u pacientů s bronchiálním astmatem), pokles krevního tlaku, zvýšení srdeční frekvence (tachykardie), kožní vyrážka, svědění a kopřivka. Existují izolované zprávy o vývoji krvácení z nosu.

S rozvojem nežádoucích účinků by měla přestat užívat lék a poradit se s lékařem.

Předávkování
V případě náhodného nebo úmyslného předávkování jsou pozorovány nevolnost, pálení žáhy, zvracení, bolest žaludku a průjem. Dosud nejsou k dispozici žádné údaje o život ohrožujících vedlejších účincích nebo otravě při použití acetylcysteinu.

Interakce s jinými léky
Acetylcystein by neměl být podáván současně s antitusiky, protože hrozí stagnace sputa v důsledku potlačení reflexu kašle. Současné použití acetylcysteinu a nitroglycerinu může vést ke zvýšení jeho účinku.

Snižuje absorpci penicilinů, cefalosporinů, tetracyklinu (neměly by být užívány dříve než 2 hodiny po požití acetylcysteinu). V souvislosti s možným poklesem protrombinového času na pozadí jmenování velkých dávek acetylcysteinu je nutné sledovat stav systému srážení krve. Může změnit výsledky testu kvantitativního stanovení salicylátů (kolorimetrický test) a testu kvantitativního stanovení ketonů (test s nitroprusidem sodným).

Zvláštní pokyny
Při léčbě pacientů s diabetem je třeba vzít v úvahu, že sacharinát sodný je součástí přípravku.
Při rozpouštění by měl lék používat sklo.

Balení
4,7 g léčiva se umístí do obrysu bez obrysu "Strip" (balení) z papíru, hliníkové fólie a polyethylenu. Na 10 nebo 20 planimetrických besyacheykových obalech (balíčcích) spolu s instrukcí aplikace jsou umístěny v balení z kartonu.

Podmínky skladování
Skladujte v suchu při teplotě do 30 ° C. Uchovávejte mimo dosah dětí.

Doba použitelnosti
Tři roky. Nepoužívejte lék po uplynutí doby použitelnosti na obalu.

Lékárny
Uvolňuje se bez lékařského předpisu.

Výrobce: t

Reprezentativní kancelář v Ruské federaci: 121248 Moskva, Kutuzovsky vyhlídka, 7/4, bld. 6, z. 5